تبلیغات
ساخت تولید - مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک

نویسنده :بهرام ملایی
تاریخ:دوشنبه 11 اردیبهشت 1391-10:15 ق.ظ

مهندسی مكانیك چیست؟

مقدمه

مهندسی مكانیك

رشته مهندسی مكانیك را شاید بتوان از نقطه‌نظر تنوع موضوعات تحت پوشش، جامع‌ترین رشته مهندسی به شمار آورد. رشته مهندسی مكانیك در برگیرنده تمامی علوم و فنونی است كه با تولید  تبدیل و استفاده از انرژی، ایجاد و تبدیل حركت و انجام كار، تولید و ساخت قطعات و ماشین‌آلات و به كارگیری مواد مختلف در ساخت آنها و همچنین طراحی و كنترل سیستم‌های مكانیكی، حرارتی و سیالاتی مرتبط می‌باشد،به عبارت دیگر محاسبات فنی، مدلسازی و شبیه‌سازی طراحی و تهیه نقشه‌ها ، تدوین روش ساخت ، تولید و آزمایش ماشین‌آلات و تاسیسات مورد استفاده در جهان امروز، با تكیه بر توانایی‌های مهندسان مكانیك انجام می‌گیرد.

تعریف و شرح

مهندسی مكانیك

مهندسی مكانیك شاخه‌ای از مهندسی است كه با طراحی، ساخت و راه‌اندازی دستگاه‌ها و ماشین‌ها سروكار دارد. مهندسی مكانیك نقش به سزایی در بالا بردن امنیّت زندگی، بهبود كیفیّت كلّی زندگی، و نیز ایجاد شور و نشاط اقتصادی ایفا می‌كند. به جرئت می‌توان گفت كه مهندسی مكانیك، گسترده‌ترین رشته? مهندسی از نظر دامنه? فعالیّت‌ها و كاربردها است.

مهندسان مكانیك، اصول اساسی نیرو، انرژی، حركت و گرما را به كار برده و با دانش تخصصی خود، سیستم‌های مكانیكی و دستگاه‌ها و فرآیندهای گرمایی را طراحی كرده و می‌سازند. مهندسان مكانیك، گستره? وسیعی از دستگاه‌ها، فرآورده‌ها و فرآیندها را تولید می‌كنند؛ به عنوان نمونه:

موتورها و سیستم‌های كنترل خودرو و هواپیما، نیروگاه‌های الكتریكی، دستگاه‌های پزشكی، اجزا و قطعه‌های گوناگون از موتورهای با ابعاد میكروسكوپی گرفته تا چرخ‌دنده‌های غول‌آسا، فناوری لیزر، طراحی و ساخت به كمك رایانه، ماشینی كردن یا خودكارسازی (اتوماسیون) و روباتیك، انواع گوناگونی از فرآورده‌های مصرفی از دستگاه‌های تهویه? مطبوع گرفته تا رایانه‌های شخصی و تجهیزات ورزشی، ماشین‌ها و دستگاه‌هایی كه هر یك از فرآورده‌های بالا را به صورت انبوه تولید می‌كنند.

می‌توان گفت تقریباً همه جنبه‌های زندگی، در ارتباط با مهندسی مكانیك هستند. هر چیزی كه حركت كند یا انرژی مصرف نماید، احتمالاً یك مهندس مكانیك در طراحی یا ساخت آن نقش داشته است.

مهندسی مكانیك

كاربرد و زیر شاخه ها

رشته مهندسی مكانیك دارای واحدهایی ملموس و كاربردی است ولی داشتن شناخت كافی نسبت به این رشته قبل از انتخاب آن ضروری است. اغلب واحدهای این رشته دارای ریاضیات دیفرانسیلی پیچیده و تجسم فیزیكی هستند كه منجر به سخت شدن این واحدها می شوند. ضمنا واحدهای كارگاهی و فعالیت در واحدهای تولیدی نیز از ویژگی های این رشته می باشد كه داوطلبان آن را با محیطهای صنعتی آشنا كرده و پیوند می زند.

 

معرفی اجمالی زیر شاخه ها:

الف – گرایش مكانیك در طراحی جامدات

هدف تربیت آزمایشگاهی متخصصانی است كه بتوانند در مراكز تولید و كارخانه ها اجزاء و مكانیزم ماشین آلات مختلف را طراحی كنند. دروس این دوره شامل دروس نظری، آزمایشگاهی، كارگاه و پروژه و كارآموزی است. فارغ التحصیلان می توانند در كارخانجات مختلف نظیر خودروسازی ، صنایع نفت، ذوب فلزات و صنایع غذایی و غیره مشغول شوند و برای این دوره امكان ادامه تحصیل تا سطح كارشناسی ارشد و دكتری در داخل یا خارج از كشور وجود دارد. موفقیت داوطلبان به آگاهی آنها در دروس جبر و مثلثات، هندسه ، فیزیك و مكانیك همچنین آشنایی و تسلط آنان به زبان خارجی بستگی فراوان دارد. از جمله دروس این دوره می توان دروس مقاومت مصالح، طراحی و دینامیك را نام برد. در این رشته زمینه اشتغال و بازاركار خوب وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصیل برای دانشجویان محسوس و قابل لمس است.

ب – گرایش مكانیك در حرارت و سیالات

این رشته در به كاربردن علوم و تكنولوژی مربوط جهت طرح و محاسبه اجزاء سیستمهایی كه اساس كار آنها مبتنی بر تبدیل انرژی ، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان كارآیی لازم را می دهد و آنها را جهت فعالیت در صنایع مختلف مكانیك در رشته حرارت و سیالات (نظیر مولدهای حرارتی، انتقال سیال نیروگاههای آبی، موتورهای احتراقی و ... ) آماده می سازد. فارغ التحصیلان این دوره قادر به طراحی و محاسبه اجزا و سیستمها در بخشهای عمده ای از صنایع نظیر صنایع خودروسازی ، نیروگاههای حرارتی و آبی، صنایع غذایی، نفت، ذوب فلزات و غیره هستند.

فارغ التحصیلان این دوره می توانند تا مقطع كارشناسی ارشد و دكتری در داخل یا خارج از كشور ادامه تحصیل دهند. داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی و فیزیك تسلط داشته و با یك زبان خارجی آشنا باشند. دروس این رشته شامل مطالبی در زمینه های حرارت و سیالات ، می باشد.

نظر دانشجویان: با توجه به اینكه اصولا تحصیلات دانشگاهی به خصوص در زمینه های مهندسی نیاز صد در صد به علاقه مندی داوطلب دارد، بنابراین عدم داشتن علاقه و همچنین عدم تقویت دروس اساسی و پایه ای در بخش مكانیك مانند ریاضی، فیزیك – مكانیك ، شیمی ، رسم فنی (تجسم بالا داشتن) و هوش نسبتا خوب و عدم روحیه تجزیه و تحلیل در مسائل باعث دلسردی و از دست دادن انگیزه تحصیل و ركورد شدید در تحصیلات خواهد شد.

ج - گرایش ساخت و تولید

هدف تربیت كارشناسانی است كه با به كاربردن تكنولوژی مربوط به ابزارسازی، ریخته گری ، جوشكاری، فرم دادن فلزات ، طرح كارگاه یا كارخانه های تولیدی آماده كار در زمینه ساخت و تولید ماشین آلات صنایع (كشاورزی ، نظامی، ماشین سازی، ابزارسازی ، خودروسازی و ... ) باشند. فارغ التحصیلان این دوره قادر خواهند بود در صنایعی مانند ماشین سازی، ابزارسازی، خودروسازی ، صنایع كشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی به ساخت و تولیدی ماشین آلات، طراحی كارگاه و یا كارخانه تولیدی بپردازند و نظارت و بهره برداری و اجرای صحیح طرحها را عهده دار شوند. داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی، فیزیك و مكانیك از آگاهی كافی برخوردار باشند. دروس این دروه شامل مطالبی در مورد نحوه تولید، طراحی قالبهای پرس، طراحی قید و بندها، كار و برنامه ریزی با ماشینهای اتوماتیك، اصول كلی و نحوه كار با ماشینهای دستی و تعمیر و نصب تمام سرویسهای صنعتی می باشد و درصد نسبتا بالایی از آنها به صورت عملی ارائه می گردد. داوطلب باید سالم باشد تا بتواند كارهای كارگاهی را به خوبی انجام دهد و استعداد كارهای فنی را داشته باشد. با توجه به خودكفایی صنایع كشور این رشته دارای بازار كار خوبی است.

مهندسی مكانیك

 

مهندسی مكانیك در ایران

دانشكده مهندسی مكانیك از جمله اولین واحدهائی است كه در سال 1336 هجری شمسی و همزمان با تأسیس دانشكده پلی تكنیك تهران فعالیتهای آموزشی خود را آغاز نموده است. در سال 1340 نخستین دانش آموختگان آن موفق به اخذ گواهینامه كارشناسی ارشد پیوسته در رشتة مهندسی مكانیك شدند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
chocolate
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 08:33 ب.ظ
Very descriptive article, I loved that a lot. Will
there be a part 2?
How does Achilles tendonitis occur?
شنبه 14 مرداد 1396 12:49 ب.ظ
Hurrah! At last I got a blog from where I be able to actually take
helpful information regarding my study and knowledge.
maritzablinks.weebly.com
دوشنبه 9 مرداد 1396 05:57 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with
the images on this blog loading? I'm trying to
find out if its a problem on my end or if it's the blog.
Any responses would be greatly appreciated.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 03:03 ق.ظ
Hello to every one, it's in fact a fastidious for me to go
to see this web page, it includes helpful Information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر